Polska należy do jednych z szybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej pod względem technologicznym. Zadaniem cyfryzacji jest usprawnienie niektórych procesów w przedsiębiorstwach oraz dorównanie do aktualnie ustalonego poziomu wyznaczonego przez trendy transformacji cyfrowej.
Na czym polega transformacja cyfrowa?
Transformacja cyfrowa polega na całkowitej przemianie dotychczasowego podejścia przedsiębiorców do procesów, które zachodzą w firmie. Celem tych zmian jest poprawa jakości wykonywanych czynności, uproszczenie procedur, które do tej pory obowiązywały oraz usprawnienie przepływu prac.
Transformacja cyfrowa biznesu to wprowadzenie innowacyjnych i nowoczesnych technologii do funkcjonowania przedsiębiorstwa na co dzień. Ma to również działanie na doświadczenia klienta i jego bezpośrednie odczucia.
Co jest transformacją cyfrową, a co nią nie jest?
Niektórzy mogą twierdzić, że wprowadzenie transformacji cyfrowej wywróci wszystkie działania do góry nogami bądź nawet odbierze pracę pracownikom firmy. Nic bardziej mylnego! Transformacja cyfrowa ma za zadanie zintegrować wszystkie wykorzystywane technologie cyfrowe, aby były one jak najbardziej dopasowane do poziomu, jaki aktualnie panuje w branży oraz całego biznesu. Z transformacji płynie wiele korzyści i chcąc nie chcąc – nieuniknionym elementem, który prędzej czy później – z powodu postępu cyfryzacji – będzie musiał zajść.
Nie można również porównywać transformacji cyfrowej do cyfryzacji. W tym przypadku kierunkiem zmian nie są informacje tylko zaawansowane procesy, mające na celu integrację i optymalizację.
Transformacja cyfrowa – co ją stale napędza?
Nie można się nie zgodzić, że głównym czynnikiem jest niesamowicie szybki postęp techniki i świadomość naszego społeczeństwa w kwestii możliwości i rozwiązań jakie istnieją – w końcu mają z nimi do czynienia każdego dnia. Pamiętacie czasy, kiedy każdą sprawę urzędową trzeba było załatwić osobiście? Dziś można to zrobić bez wychodzenia z domu. Jednak aby było to możliwe, musiała zostać zastosowana transformacja cyfrowa.
Jakie zalety posiada transformacja cyfrowa?
Transformacja cyfrowa ma wiele korzyści, dzięki wprowadzeniu robotyki i systemów, które są oparte na sztucznej inteligencji. Do zalet transformacji cyfrowej zaliczamy:
- integrację wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie,
- możliwość podejmowania lepszych i bardziej trafionych decyzji biznesowych,
- możliwość uzyskania szczegółowych prognoz, które związane są z procesami zachodzącymi w firmie,
- nadążanie za konkurencją i lepszą odpowiedź na potrzeby odbiorców firmy.
Ponadto, optymalizacja procesów biznesowych ma swój wpływ na skrócenie drogi danych procesów w firmie oraz na cięcia kosztów. Te przedsiębiorstwa, które nie wprowadzają zmian i za wszelką cenę nie chcą zgodzić się na wprowadzenie transformacji cyfrowej, nie będą efektywne w kwestii zarządzania pracą i pozostaną daleko w tyle za konkurencją.
Oczywiście nie da się powiedzieć, że wprowadzenie transformacji cyfrowej nie posiada żadnych wad – wprowadzenie nowych technologii zawsze jest pewnego rodzajem eksperymentu. Jednak poprzez wybranie fachowego doradztwa w tym zakresie, ryzyko niepowodzenia ulega zmniejszeniu.
Artykuł sponsorowany