Ministerstwo Cyfryzacji – zasoby informacyjne

Resort Anny Streżyńskiej dla infobrokerów jest szczególnie ważny, gdyż to właśnie w jego funkcjach i zadaniach upatrujemy kwintesencji oraz istoty naszego zawodu. W dzisiejszym artykule przedstawimy wybrane elementy informacyjne strony Ministerstwa Cyfryzacji. Zapraszamy!

Dla obywateli

O niektórych zasobach Ministerstwa Cyfryzacji, wartych uwagi, pisaliśmy już w Rynku Informacji, m.in.:

  • o portalu gov.pl, który pozwala na prowadzenie ciekawych analiz z dostępnych informacji publicznych;
  • o serwisie gov.pl, będący kolejnym krokiem w ułatwianiu dostępu do e-administracji.

Aby ułatwić dostęp do informacji i usług przyjaznych dla wszystkich rodaków, resort Anny Streżyńskiej prowadzi portal OBYWATEL.GOV.PL. Jego architektura przypomina serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy BIZNES.GOV.PL, który był przedmiotem redakcyjnej analizy przy okazji zasobów informacyjnych Ministerstwa Rozwoju. Serwis dla rodaków w intuicyjny sposób gwarantuje dostęp do ważnych wskazówek np. jak złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego lub w jaki sposób otrzymać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Wyszukiwanie informacji odbywa się na czterech poziomach. Po pierwsze można zastosować standardowe wprowadzenie frazy w oknie wyszukiwawczym i wybrać najlepszą odpowiedź spośród wyników. Drugim sposobem jest poszukiwanie odpowiedzi wśród poszeregowanych bloków tematycznych np. „Wyjazd za granicę”, „Dzieci”, „Edukacja”. Trzecią opcję stanowi ranking najpopularniejszych usług, z których korzystają obywatele, z którego można wybrać interesujące elementy. Czwarta możliwość również polega na analizie listy wszystkich usług realizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nie można się tam zgubić!

Obywatel

Projekty Ministerstwa Cyfryzacji

Główna strona resortu w jednej z zakładek, widniejących w podstawowym menu, zapewnia dostęp do informacji na temat realizowanych przedsięwzięć. Wyszukiwanie odbywa się poprzez filtrowanie według kategorii np. „Negocjacje międzynarodowe”, „Zadanie wdrożone”, „Zadanie realizowane”.  Wybierając ostatnią opcję, trafiamy na aktualnie prowadzone działania w Ministerstwie Cyfryzacji. Szczególną uwagę przykuł projekt pn. „Baza wiedzy o dostępności”, który sam w sobie kryje wiele cennych informacji np. dla informatyków, programistów lub webmasterów. Jest to nic innego jak gotowa ściąga, o tym jak przygotować serwis internetowy, którego wszyscy użytkownicy posiadają pełny dostęp do zrozumiałych treści, a funkcjonalna nawigacja umożliwia logiczną interakcję z serwisem. Udostępnione materiały to m.in. samouczki, kursy e-learningowe, szablony stron internetowych, narzędziownie – pełna gama możliwości.

Projekty MCRejestry

Ministerstwo Cyfryzacji na stronie internetowej w wersji BIP, udostępnia wyszukiwarkę prowadzonych rejestrów. Metadane prezentowane w tej części serwisu w uporządkowany sposób kierują do odpowiednich zbiorów. W jednym miejscu można znaleźć informacje np. o:

  • Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
  • Rejestrze PESEL
  • Rejestrze Dowodów Osobistych
  • Ewidencji podmiotów, do których składów osobowych zostali powołani pracownicy Ministerstwa
  • Rejestrze Wniosków o Udostępnienie Informacji Publicznej.

Rejestry

A po co, a na co?

Ministerstwo Cyfryzacji dąży do realizacji wizji, w której nasz kraj jest państwem innowacyjnym i przyjaznym, w którym interakcje między państwem, obywatelami i przedsiębiorcami są proste. Każdy z Was może sprawdzić, jak sobie radzą z tym celem na podstawie zasobów informacyjnych. Do serwisów mogą sięgać obywatele, przedsiębiorcy, naukowcy i wszyscy inni zainteresowani działaniami resortu. Autorka niniejszego tekstu obok tych poważnych elementów właśnie odkryła, że zarówno jej pierwsze, jak i drugie imię znajduje się w TOP10 najpopularniejszych imion w bazie PESEL. I nie wie, czy się cieszyć!