Metawyszukiwarki, których jeszcze nie znacie

Niektórzy pasjonaci Internetu i informacji pokusili się o próbę wylistowania wszystkich dostępnych aktualnie wyszukiwarek. Nie pomylę się stwierdzając, że na każdej z tych list będzie brakować przynajmniej jednego narzędzia, bo jest ich mnóstwo. Przetestuj metawiszukiwarki, które nie należą do powszechnie znanych, a mogą ułatwić Twoje codzienne pozyskiwanie informacji!

Metawiszukiwarka to wyszukiwarka do potęgi, indeksująca zasoby kilku wyszukiwarek. W skrócie. Dzięki nim można szybciej przekopać się przez wyniki Google, Yahoo, Ask i innych niż w przypadku szukania w każdym narzędziu „na piechotę”.

Oto moje propozycje:

  1. Etools – produkt szwajcarski, pomyślany tak, by korzystać z operatorów precyzujących kwerendy. Wyposażony w niezły help pokazujący jak poprawnie używać operatorów.  Duży plus za łatwość filtrowania wg tematu, domeny lub wyszukiwarki.

  2. Polymeta – Wygodna i pomocna funkcja klastrowania czyli grupowania wyników wyszukiwania wg tematów. Zdecydowanie ułatwia to dotarcie do sedna interesującego nas zagadnienia. Szuka także newsów, blogów, grafik i materiałów multimedialnych.

  3. Izito – podobnie jak Polymeta, umie klastrować wyniki wyszukiwania. Możliwość spersonalizowania, sensowna funkcjonalność sugerowania podobnych kwerend.

  4. Webcrawler – niespecjalnie zaawansowana, ale spełniająca swoją rolę metawyszukiwarka; dla użytkowników przyzwyczajonych do Google’owych podpowiedzi podobnych zapytań, może być odczuwalny brak tego elementu. Niestety w przypadku literówki nie sugeruje poprawnej kwerendy.

  5. Draze – zaprojektowana z myślą o porównaniu wyników wyszukiwania największych graczy: Google, Yahoo i MSN (Bing). Interesujący jest moduł Q&A (Questions and Answers) podsuwający najczęstsze pytania związane z tematem kwerendy i odpowiedzi na nie.

To oczywiście nie jest kompletna lista dostępnych metawyszukiwarek. Z jakich Wy korzystacie najchętniej? Zapraszam do komentowania!

Autor: Justyna Trzeciakowska