Polscy eksperci i naukowcy połączyli siły, aby stworzyć przestrzeń z wiarygodnymi źródłami i danymi dotyczącymi klimatu. Dowiedz się, czym jest Klimatyczna Baza Wiedzy!
Czym jest Klimatyczna Baza Wiedzy?
Klimatyczna Baza Wiedzy to zbiór zweryfikowanych raportów i publikacji dotyczących klimatu. Baza powstała z inicjatywy Purpose Climate Lab (PCL), a wspierana finansowo jest przez Orange Polska. Obecnie baza zawiera ponad 50 raportów i analiz z lat 2018-2022. Bazę można przeszukiwać za pomocą filtrów: tagi, rok publikacji, instytucja, typ publikacji oraz temat.
Nad zapewnieniem bezstronności oraz uniknięciem powielania fałszywych informacji odpowiedzialna jest Rada Ekspertów i Ekspertek. Rada odpowiedzialna jest również za umieszczenie komentarzy, które przekładają zawartość raportu na prostszy i bardziej zrozumiały język.
W skład Rady Ekspertów i Ekspertek Klimatycznej Bazy Wiedzy wchodzą przedstawiciele kluczowych organizacji pozarządowych, instytucji naukowych i badawczych:
- Ewa Chodkiewicz (WWF),
- Małgorzata Hajto (Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy),
- dr Katarzyna Iwińska (Collegium Civitas),
- dr Jakub Jędrak, dr Magdalena Kozłowska (Polski Alarm Smogowy),
- dr Aleksandra Kardaś (Nauka o klimacie),
- Lidia Kołucka, Klaudia Wojciechowska (Forum Energii),
- dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska (Climate Strategies Poland),
- Weronika Michalak (Heal Polska),
- Mirosław Proppé (WWF),
- Hubert Różyk (Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych),
- dr Michał Smoleń (Instrat),
- dr Paulina Sobiesiak-Penszko (Instytut Spraw Publicznych),
- dr hab. inż Izabela Sówka (Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej),
- dr inż. Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy),
- Aleksy Szymkiewicz (Stowarzyszenie Demagog).
Dlaczego powstała Klimatyczna Baza Wiedzy?
Twórcy bazy chcą zapobiec rozprzestrzenianiu się klimatycznych fake newsów w głównych obiegach informacji. Powtarzanie i podawanie niesprawdzonych i niezweryfikowanych informacji jest dużą bolączką, wynikającą z mediów społecznościowych. Fake newsy rozprzestrzeniają się czasami nawet 6 razy szybciej niż prawdziwe informacji. Jednym z powodów tego stanu rzeczy, jest trudność w szybkim dotarciu do wiarygodnych źródeł informacji oraz trudność ze zrozumieniem fachowego i często suchego stylu, w jakim pisane są publikacje naukowe. Baza ma służyć edukatorom, dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale także każdemu odbiorcy, który kto chce wiedzieć i rozumieć więcej na temat zmiany klimatu.
Dezinformacja klimatyczna
Pomimo tego, że zmiany klimatu i skutki wynikające z tych zmian widoczne są widoczne gołym okiem, wciąż można spotkać się z postawą denializmu klimatycznego oraz dezinformacją w tym zakresie. Według raportu Instytutu Spraw Publicznych „Dezinformacja wokół klimatu i polityki klimatycznej. Opinie Polek i Polaków”, 44% respondentów deklaruje, że spotkała się w ostatnich kilku miesiącach z dezinformacją dotyczącą kwestii klimatycznych. Dlatego jak sami piszą twórcy Bazy, chcą zapewnić miejsce, gdzie łatwo i sprawnie będzie można zweryfikować informacje na temat klimatu, bez wpływu dezinformacji czy manipulacji danymi.