Na pełnym odcisku ust istnieje nawet tysiąc cech charakterystycznych człowieka. Odciski ust do analizy kryminalistycznej są wykorzystywane w Polsce od lat 70. Obecnie ekspertyza jest wykonywana bez wykorzystania komputera. Zmieni się to, kiedy powstanie program do komputerowej analizy odcisków.
Laboratoria kryminalistyczne porównują odcisk ust z miejsca przestępstwa z odciskami pobranymi od kilku podejrzanych. Od każdego podejrzanego pobiera się od ok. 7 do 10 odcisków ust. Następnie odciski są porównywane. Jest to proces, który w przypadku jednej sprawy, trwa nawet dwa miesiące. Program komputerowy będzie w stanie szybciej niż dotychczas zidentyfikować osobę na podstawie jej odcisku ust.
Autorem programu, który powstaje, jest Łukasz Smacki, doktorant Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prace nad metodą komputerowej identyfikacji odcisków czerwieni wargowej do celów kryminalistycznych Smacki rozpoczął w 2010 roku. Celem jego pracy jest stworzenie programu, który dokona wstępnej selekcji odcisków i wybierze odciski od tych najbardziej podobnych do śladu, do tych najmniej podobnych. Program nie zastąpi pracy ekspertów, ale znacznie skróci czas pracy analityka.
Na pełnym odcisku ust, zawierającym górną i dolną wargę, istnieje do tysiąca cech charakterystycznych dla konkretnego człowieka. Nie można wskazać, które z odcisków – pozostawione przez usta czy place – są pewniejszym dowodem w rozwiązaniu spraw kryminalnych, gdyż jedne i drugie są unikalne.
„Odciski palców jest dużo łatwiej przeanalizować – powiedział Łukasz Smacki. Skóra na palcach, w miejscu, gdzie mamy wzór linii papilarnej jest mało elastyczna, palec za każdym razem odciska te same linie. Natomiast w przypadku ust, w zależności od tego, na jakiej powierzchni znalazł się odcisk, wygląda to trochę inaczej, po prostu część linii jest niewidoczna”.
Obecnie baza danych jest anonimowa i zawiera 400 odcisków ust. Stosując metody laboratoriów kryminalistycznych, doktorant pobrał odciski ust rodziny, znajomych, pracowników uczelni i studentów. „W bazie danych mamy 400 odcisków ust, w tym 100 testowych (dolna warga) i 300 odcisków porównawczych (całe usta) – poinformował Łukasz Smacki. Baza odcisków ust będzie powiększana m.in. o różnego rodzaju ślady ust na materiałach i przedmiotach, takich jak m.in. szklanki, puszki po napojach, filiżanki.
Prace nad programem komputerowym powinny być zakończone najdalej za 1,5 roku.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce