Podróże małe i duże. To jedna z rzeczy z którymi kojarzą nam się wakacje. W tym artykule dowiesz się, od czego zacząć szukanie oferty noclegu. Na co zwracać uwagę szukając noclegu? Gdzie szukać miejsc na wynajem oraz na co uważać rezerwując nocleg.
Od czego zacząć?
Jeśli nie wiesz czego szukasz, nie znajdziesz tego. Dlatego warto na początku określić budżet noclegu, przybliżoną lokalizację i jakie są twoje potrzeby. Warto też zastanowić się jakie udogodnienia są dla nas niezbędne.
Tanio-szybko-dobrze to trójkąt zależności z którego zazwyczaj możemy wybrać tylko dwie opcje. Szybko i tanio nie jest dobrze, a szybko i dobrze nie jest tanio. Wyszukiwanie wymaga od nas przejrzenia wielu ofert.
Z tego właśnie powodu tanio i dobrze nie jest szybko. Ale warto.
- Porównaj ceny – platformy pośrednicy takie jak Booking i Airbnb dodają do ceny wynajmu swoją prowizję. Będzie się ona różnić w zależności od portalu, dlatego ten sam nocleg może mieć różne ceny.
- Pomiń pośredników – gdy skontaktujesz się z obiektem, może okazać się, że oferuje on ceny niższe niż te które widzisz na portalu z ofertami. Czasami wystarczy sprawdzić tylko stronę internetową, czasami trzeba napisać maila lub zadzwonić. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić.
- Sprawdź ofertę hosteli i pensjonatów – niższy stan, niższa cena. Jeśli szukasz tylko “punktu zrzutu” bagaży i łóżka do spania, to takie miejsca spełniają te 2 role.
- Rezerwuj z wyprzedzeniem – kto pierwszy ten lepszy. Im bliżej noclegu, tym mniej pokoi znajdziemy, bo pozostałe będą już zajęte. Dodatkowo platformy mogą korzystać z tego, że szukamy czegoś “na już”. Będą nam oferować droższe pozycje, które wybierzemy z braku innych opcji.
- Określ termin – najwięcej osób jeździ na wakacje w (oczywiście) wakacje, ferie i długie weekendy. Jeśli możesz, unikaj czasu największego obłożenia w którym ceny są najwyższe. Tydzień później cena może być o wiele niższa z powodu braku innych klientów – obiekty muszą wtedy konkurować ceną.
- Sprawdź opinie o obiekcie – czasami to, co widzimy na zdjęciach, różni się od tego co zastaniemy my, albo zastali poprzedni goście. Warto sprawdzić, czy obiekt ma jakieś opinie w portalu, lub na Google Maps.
- Znajdź promocje i rabaty – zniżki to jeden z najstarszych sposobów na przyciągnięcie klientów. Niektóre portale oferują kody rabatowe dla nowych użytkowników. Takie rabaty możemy dostać np. za zainstalowanie aplikacji portalu, lub zapis na newsletter z reklamami.
- Rezerwacje last minute – obiekty którym nie udało się wypełnić miejsce hotelowych, decydują się wystawić je w ofercie last minute. Dzięki temu możemy znaleźć miejsce w cenie niższej niż regularna.
Wyszukiwarki i porównywarki noclegów
Różne platformy mogą mieć różne oferty tego samego miejsca. Dlatego warto sprawdzać noclegi na różnych stronach, albo korzystać z internetowych porównywarek. Oto kilka z nich:
- Booking – jedna z największych platform z ofertami mieszkań, pokoi i domów do wynajęcia. Dzięki niej możemy przeszukiwać cały obszar jak np. Bieszczady.
- Airbnb – ten serwis pokaże nam lokalne oferty wynajmu od osób prywatnych.
- Trivago – wyszukiwarka porównująca oferty z ponad 175 innych portali. Hotel? Trivago.
- Google Hotel Search – podobnie jak Trivago, porównuje oferty z różnych stron. Pozwala filtrować wg. udogodnień, ceny i opinii w Google. Pokazuje nam też kiedy obiekty mają największe obłożenie, oraz co warto zwiedzić w okolicy.
Jak nie dać się oszukać szukając noclegu?
Jadąc na wakacje chcemy zaoszczędzić, (chyba że jedziemy na “olinkluziw”). Oszuści mogą chcieć naciągnąć nas na fałszywe oferty, a nieuczciwi wystawcy na dodatkowe opłaty.
W skrócie o tym jak nie dać się oszukać szukając noclegu:
- Sprawdź wiarygodność oferty – czy nie jest zbyt atrakcyjna, żeby być uczciwa?
- Sprawdź opinie i recenzje – dostępne w portalu, lub w m.in. Google.
- Sprawdź szczegóły rezerwacji – sprawdź co obejmuje rezerwacja, a co nie.
- Płać bezpiecznymi metodami – np. przez przelew bankowy lub PayU. W miarę możliwości unikaj płacenia kodem BLIK. Oszust może wypłacić pieniądze anonimowo z bankomatu i z nimi zniknąć.
- Korzystaj z oficjalnej aplikacji lub strony – unikaj nieautoryzowanych podstron.
- Zachowaj potwierdzenie wynajmu – zapisz lub wydrukuj potwierdzenie rezerwacji.
- Maile z potwierdzeniem – czy przychodzą z oficjalnych adresów?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz artykuł jak nie dać się oszukać na Booking i co zrobić gdy się to stanie?
Podsumowanie
Nie wszystko złoto co się świeci, a nie każdy nocleg jest wart swojej ceny. Teraz już wiesz, na co uważać szukając noclegu i jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki noclegów. Powodzenia w trasie!