Obecność Internetu w naszym życiu wpłynęła na wiele aspektów naszego funkcjonowania w świecie. W sposób naturalny więc zmianom uległy również sposoby nauczania i uczenia się, które stale ewoluują. Okres pandemii i zdalnej nauki jedynie przyspieszył ten proces i spowodował, że jeszcze chętniej eksplorujemy internetowe zasoby. Studenci stanowią jedną z tych grup, która na co dzień korzysta z dostępu do wiedzy online, dlatego poniżej przedstawię trzy ciekawe źródła informacji, dedykowane właśnie studentom.
Cyfrowe archiwum mózgów – Digital Brain
„Digital Brain” to projekt digitalizacji, gromadzonych od ponad pięćdziesięciu lat zasobów Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Stworzono w ten sposób cyfrową bazę skolekcjonowanego materiału archiwalnego, dając w ten sposób wolny dostęp do materiału naukowo-dydaktycznego wszystkim zainteresowanym. Jest to największa na świecie kolekcja skanów preparatów mózgów ludzkich po sekcji neuropatologicznej.
Ta propozycja dedykowana jest w szczególności studentom kierunków medycznych – neurologii, psychiatrii, ale również psychologii, dziennikarstwa popularnonaukowego oraz wszystkim zainteresowanym neuronauką. To nieocenione źródło wiedzy z pewnością stanie się ważnym elementem w pracy lekarzy analizujących przypadki medyczne. Przyda się również naukowcom, którzy pracują nad terapiami jednostek chorobowych.
W dostępnej kolekcji znajdują się fragmenty mózgów, bloczki parafinowe, preparaty histologiczne i immunohistochemiczne oraz protokoły neuropatologiczne z kilkudziesięciu jednostek chorobowych. Ten zbiór ogromnej ilości rzadkich przypadków chorobowych wraz z dokumentacją medyczną stanowi o jego unikatowości.
Biblioteka Nauki
Kolejną propozycją jest serwis prowadzony przez Platformę Otwartej Nauki. Biblioteka Nauki, o której mowa, na zasadzie wolnego dostępu publikuje pełne teksty artykułów pochodzących z polskich czasopism naukowych, jak również pełne teksty wybranych książek naukowych wraz z ich metadanymi. Korzystanie z Biblioteki Nauki nie wymaga zakładania konta ani instalowania żadnego dedykowanego oprogramowania. Artykuły udostępnione są jako pliki w formacie PDF, a książki ponadto w formatach EPUB, MOBI oraz XML.
Platforma zapewnia łatwy i bezpłatny dostęp do zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych. Stanowią je czasopisma z zakresu:
- nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych,
- nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych,
- nauk społecznych i humanistycznych,
- nauk inżynieryjno-technicznych,
- nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu.
Podręczniki OpenStax
OpenStax jest inicjatywą powstałą z inicjatywy Rice University, w ramach której udostępniane są otwarte podręczniki akademickie. W Polsce podręczniki tłumaczy i wydaje Fundacja OpenStax Poland, której działalność non-profit skupiona jest na usuwaniu barier w edukacji i upowszechnianiu dostępu do sprawdzonych źródeł wiedzy w Internecie. Poza działalnością wydawniczą fundacja realizuje projekty programistyczne, mające na celu dostarczanie dostępu do wysokiej jakości podręczników w atrakcyjnej graficznie i przyjaznej dla użytkownika postaci.
Wszystkie podręczniki OpenStax są dostępne jako otwarte zasoby edukacyjne. Dlatego korzystać może z nich każdy, bez opłat oraz bez konieczności logowania się.
Autorka: Barbara Wargocka