Google Earth dostało największą aktualizację od 2017 pozwalającą śledzić upływ czasu.
Google Earth to aplikacja pozwalająca na spojrzenie na Ziemię z nowej perspektywy. Na podstawie zdjęć lotniczych oraz satelitarnych został w niej stworzony obraz naszej planety w technologii 3D, umożliwiający odkrywanie jej zakątków z komfortu własnego domu. W kwietniu 2021 Google Earth otrzymało swoja największą aktualizację od kilku dobrych lat, wprowadzającą funkcję Timelapse.
Timelapse w Google Earth
Dzięki nowej funkcji Timelapse, użytkownicy Google Earth nie są już ograniczeni do oglądania obrazu wybranego miejsca w pojedynczej migawce. Aktualizacja umożliwia teraz dynamiczne prześledzenie metamorfozy Ziemi zachodzącej w związku z aktywnością człowieka oraz postępującymi zmianami klimatycznymi. Po wyszukaniu miejsca można wybrać konkretny moment w czasie, lub odtworzyć animację pokazującą dostępne ujęcia w kolejności chronologicznej.
Do stworzenia Timelapse zostało wykorzystanych aż 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat. Według Google, ich przetwarzanie zajęło ponad 2 miliony godzin, ale wszystkie obliczenia zostały wykonane w centrach danych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Zapowiedziano również, że przez kolejną dekadę funkcja Timelapse będzie otrzymywać coroczne aktualizacje.
Nagrania Timelapse
Oprócz nowej funkcji w aplikacji, Google udostępniło również nagrania Timelapse z wybranych miejsc na Ziemi. Dostępne są one do obejrzenia za pośrednictwem przeglądarki lub do ściągnięcia, w wersjach zarówno 3D i 2D. Nie zabrakło również nagrań z obszaru Polski, dzięki którym można prześledzić zmiany między innymi w okolicach Białowieży czy Gliwic.
Źródło: Google Earth Engine, https://developers.google.com/earth-engine/timelapse/videos
Gdzie obejrzeć?
Z nagraniami Timelapse można zapoznać się tutaj, lub ściągnąć je na własny dysk. Dostępne są one również na oficjalnym kanale Youtube Google Earth. Można też skorzystać z tej funkcji w Google Earth z poziomu przeglądarki pod tym adresem, lub za pośrednictwem programu przez funkcję Voyager.
Źródła:
https://blog.google/products/earth/timelapse-in-google-earth/
https://developers.google.com/earth-engine/timelapse/videos