Kurs „Głęboki Internet i możliwości jego przeszukiwania” opracowany został z myślą o osobach zainteresowanych poszukiwaniem wartościowych dokumentów w globalnej sieci Internet. Kurs opracowany został na poziomie specjalistycznym i przeznaczony jest dla osób profesjonalnie zajmujących się pracą z informacją.
W sieci szukamy różnorodnych informacji. Jeśli chcemy dotrzeć do konkretnych informacji, danych czy publikacji o wysokim stopniu specjalizacji, nie możemy ograniczyć się do standardowych wyszukiwarek typu Google. Musimy mieć świadomość, jak kształtuje się struktura Internetu. Ile informacji jest dostępnych za pośrednictwem uniwersalnych wyszukiwarek i ile tracimy nie wiedząc, co kryje się poza możliwościami wyszukiwawczymi tych narzędzi.
Kurs „Głęboki Internet” przeznaczony jest dla osób, które powinny sprawnie posługiwać się przeglądarką internetową oraz uniwersalnymi wyszukiwarkami, a więc osób, które zawodowo zajmują się poszukiwaniem informacji, danych czy raportów.
Przydatna będzie znajomość języka angielskiego, gdyż wiele zasobów naukowych zindeksowanych jest w zagranicznych bazach danych lub serwisach. Ponadto zawarte w kursie treści uatrakcyjnione zostały filmami, w większości w języku angielskim.
Kurs składa się z czterech modułów:
Moduł 1. „Podstawowe informacje o głębokim Internecie”
Tu dowiemy się:
- co to jest „głęboki Internet” i jakie są jego rozmiary
- jakie są mechanizmy wyszukiwania standardowych wyszukiwarek
- dlaczego większość zasobów nie jest indeksowana przez wyszukiwarki
Moduł 2. „Zasoby głębokiego Internetu” omawia typologię ukrytych zasobów.
Zawiera wykaz godnych polecenia źródeł zarówno polskich, jak i zagranicznych: portali, serwisów internetowych, blogów, baz danych, serwisów czasopism i książek, bibliotek cyfrowych, archiwów i repozytoriów oraz katalogów zbiorów bibliotecznych.
Moduł 3. „Narzędzia do eksploracji głębokiego Internetu” – tu poznamy dodatkowe funkcje uniwersalnych wyszukiwarek. Ponadto:
- multiwyszukiwarki jako narzędzia wspomagające wyszukiwanie relewantnych dydaktyczno-naukowych materiałów
- katalogi tematyczne typu subject gateways zawierające wysokiej jakości dokumentów
- wyszukiwarki zintegrowane, które jednocześnie przeszukują wielu zasobów elektronicznych
Moduł 4. „Metody wyszukiwania zasobów głębokiego Internetu” omawia typologie i strategie wyszukiwawcze. Tu dowiemy się, jak z pomocą standardowej wyszukiwarki i specjalistycznych narzędzi, dotrzeć do stron zawierających bazy danych, katalogi itp. Tu podkreślono znaczenie bibliotek (zarówno w wymiarze wirtualnym, jak i stacjonarnym), których strony są doskonałym punktem wyjścia do melioracji głębokich, wartościowych materiałów. Ostatnia część tego modułu poświęcona została ocenie elektronicznych zasobów. Zwraca uwagę na kryteria i elementy tej oceny.
Kurs „Głęboki Internet” nie omawia całego zagadnienia głębokiego Internetu, ale jest świetnym wprowadzeniem do nauki tego, jak i gdzie należy szukać, aby wyniki wyszukiwania spełniały jakościowe oczekiwania użytkownika Internetu.
Do poszczególnych modułów (poza pierwszym – czysto teoretycznym) dołączone zostały przykładowe ćwiczenia.
Uzupełnieniem treści zawartych w poszczególnych modułach jest bibliografia.
Kurs należy traktować jako materiał szkoleniowy, do którego zawsze można powrócić, by uzupełnić wiedzę.
Wszystkie treści serwisu będące przedmiotem praw autorskich, o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są dostępne na licencji CC BY-SA.
Autorkami kursu są Iwona Sójkowska i Jolanta Szczepaniak, kontakt: redakcja@ebib.pl
źródło: Ebib