Największa na świecie agencja fotograficzna zdecydowała się od 6 marca udostępnić 35 mln swoich zdjęć za darmo. Agencja swoją decyzję tłumaczy walką z piractwem. Fotografowie, których prace znajdują się w bazie Getty, są oburzeni. Czy słusznie?
Nie otrzymują oni żadnej rekompensaty od agencji, jednak fotograf który jest właścicielem praw majątkowych, w każdym momencie może wycofać z bazy swoje zdjęcia. Wiele osób przeważnie nic nie wie o prawach autorskich, a co za tym idzie zamiast wykupić licencję na zdjęcie na stronie agencji fotograficznej, woli poszukać je w sieci za darmo.
Każde zdjęcie umieszczone na stronie agencji zabezpieczone jest znakiem wodnym, dopóki nie uiści się za nie opłaty. Wykupiona licencja pozwala na zamieszczenie danego zdjęcia na swojej stronie, co automatycznie „pozwala” na kopiowanie go przez osoby trzecie. W ten sposób zdjęcia mogą trafić nielegalnie do każdego z nas.
Getty Images postanowiła chronić swoje zasoby udostępniając je za darmo. W jaki sposób? Otóż pod zdjęciami znajdującymi się w bibliotece Getty Images pojawił się symbol ”Embed this image”. Przyciskając go wyświetla nam się link z kodem HTML. W ten sposób możemy wykorzystać dane zdjęcie na swoim blogu, forach i innych stronach, pod warunkiem że nie wykorzystujemy je w celach komercyjnych.
Pod tak udostępnionym zdjęciem automatycznie dodawana jest informacja o pochodzeniu zdjęcia oraz odnośnik do serwisu Getty Images. Do tej pory nielegalnie wykorzystywane materiały z bazy agencji krążyły po sieci nie uwzględniając informacji o autorze zdjęć i źródle.
–Nasz kontent był już wszędzie – mówi Craig Peters, business development w Getty Images. – Jeżeli chcesz dziś dostać zdjęcie Getty, możesz znaleźć je bez znaku wodnego w bardzo prosty sposób – dodaje. Agencja, dając możliwość bezpłatnego udostępniania zdjęć, ma pewność, że praca zostanie opublikowana z dolną ramką, gdzie wyraźne jest logo Getty Images. Tak osadzone zdjęcia, z zaznaczonym źródłem, zwiększą obecność Getty Images w sieci, a firma będzie mogła kontrolować udostępniane zdjęcia. Zyska dostęp do danych na temat tego gdzie i w jaki sposób wykorzystywane są ich fotografie.
Zdjęcia pobierane legalnie mają rozdzielczość internetową i nie mogą być wykorzystane do celów komercyjnych. Do wyboru jest różna tematyka zdjęć, a wyszukać je można na dwa sposoby. Poprzez wyszukiwarkę umieszczoną na głównej stronie Agencji wpisując dowolnie interesujący nas temat, bądź za pomocą katalogów. W wyszukiwarce możemy zawęzić ukazane wyniki, za pomocą filtrów wyświetlonych w belce po lewej stronie. Fotografie możemy ograniczyć o liczbę osób, ich wiek, płeć oraz pochodzenie. Poszukiwania fotografii można również zawęzić wybierając słowa kluczowe (np. tradycja, przeszłość) lub styl (m.in. poziome, pionowe, panorama).
Getty Images jest bardzo przejrzystą baza fotografii po której łatwo się poruszać i bez większych problemów można w niej wyszukać interesujące nas zdjęcia. W związku z nową usługą Agencja zamieściła na swojej stronie informację w jaki sposób można udostępniać za darmo ich zdjęcia. Warto również pamiętać, że przedstawiciele gazet, czasopism, stacji telewizyjnych i reklamodawców, którzy chcą skorzystać z fotografii zamieszczonych na Getty Images w celach komercyjnych, nadal będą musieli za nie zapłacić.
Autor: Agnieszka Brzozowska