Atomowy cień strachu
Na całym świecie, pracuje obecnie ponad 400 reaktorów jądrowych dostarczających energię, w ponad 30 krajach. Są one praktycznie bezawaryjne, i o wiele bezpieczniejsze dla naszego środowiska i zdrowia, niż klasyczne źródła energii. Jednak przez pryzmat historii Czarnobyla, oraz powszechnie niską świadomość tego, w jaki sposób współczesne elektrownie funkcjonują, wciąż mamy przed nimi obawy. W tym artykule, wskażemy Ci rzetelne źródła wiedzy i informacji o energii atomowej, oraz rozprawimy się z powszechnymi mitami, krążącymi wokół tego tematu.
Radioaktywna chmura nad Polską!
To jeden z Fake Newsów które ciągle powracają do życia. Ale jak sprawdzić, czy to prawda? Wystarczy internetowa mapa rozkładu mocy dawki promieniowania gamma, udostępniająca także informacje o stacjach wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Monitoring prowadzony jest przez Państwową Agencję Atomistyki (PAA) której celem jest monitorowanie zagrożeń radiologicznych związanych z promieniowaniem.
Na stronie internetowej PAA znajdziemy informacje o:
- Nadzorze nad obiektami jądrowymi, składowiskami odpadów promieniotwórczych i działalnością ze źródłami promieniotwórczymi
- Ocenie sytuacji radiacyjnej kraju
- Reagowaniu w zdarzeniach radiacyjnych
- Zezwoleniach na prowadzenie działalności ze źródłami promieniowania jonizującego
- Zezwoleniach dla obiektów jądrowych
- Centralnym Rejestrze Dawek
- Paszporcie dozymetrycznym
PAA posiada także konto na Twitterze, gdzie stale publikuje tweety związane z sytuacją radiacyjną w naszym kraju.
Polski Atom
Polski Atom to witryna w Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Znajdziemy tutaj między innymi:
- Listę reaktorów jądrowych
- Departament Energii Jądrowej
- Program polskiej energetyki jądrowej
- Bazę wiedzy o energii / energetyce jądrowej
- Materiały edukacyjne dla dzieci i nauczycieli
- Publikacje i multimedia poświęcone tematowi atomu
- Informacje o wykorzystywaniu atomu w przemyśle, wraz z listą polskich przedsiębiorstw z branży jądrowej
- Rodzinę Atomickich – znaną z kampanii „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień” popularyzującej wiedzę na temat atomu
Zielony Atom
ZA to inicjatywa powstała w 2019 roku. Ma na celu publikowanie sprawdzonych informacji na temat fizyki jądrowej, promieniotwórczości naturalnej oraz energetyki atomowej w Polsce i na świecie. Na stronie zielonyatom.pl znajdziemy:
- Tematy edukacyjne i teorię fizyki jądrowej
- Informacje o różnych typach reaktorów atomowych
- Źródła naturalnego promieniowania wokół nas i inne ciekawostki o atomie
- Jak wyglądają procedury bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych
- Opinie, ciekawostki i różne zastosowania atomu
Nuclear.pl
Portal Nuclear.pl powstał w 2000 r. i zajmuje się publikowaniem informacji na temat energetyki jądrowej i promieniowania jonizującego. Na stronie znajdziemy informacje o działaniu reaktorów, zasadach zachodzenia zjawisk, oraz lokalizacje elektrowni jądrowych w Europie. Dodatkowo Nuclear.pl zajmuje się także organizowaniem konferencji i seminariów poświęconych atomowi.
Atom z YouTube
Uwaga! Naukowy Bełkot to popularnonaukowy kanał YouTube prowadzony przez doktora chemii Dawida Myśliwca. Znajdziemy na nim playlistę filmów poświęconych tematowi atomu i energetyki jądrowej (a także Czarnobyla), przedstawionych w zrozumiałej dla każdego formie.
Nauka. To Lubię to kanał prowadzony przez fizyka i popularyzatora nauki Tomasza Rożka. Znajdziemy na nim m.in. krótkie treści przedstawiające ciekawostki o energetyce jądrowej, jak to, czy reaktor może eksplodować, a atom jest zdrowszy niż wiatraki.
Podsumowanie
Nie taki atom straszny jak go malują!