Elliot Higgins to znany, na całym świecie, brytyjski dziennikarz. Swoją sławę zawdzięcza założeniu organizacji BellingCat, która specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym. Ponadto spółka opiera swoje działania na otwartych źródłach, a ich dokonania są niezwykle imponujące.
Kim jest Elliot Higgins?
Elliot Higgins urodził się 1 stycznia 1979 roku w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Shrewsbury. Początki jego edukacji nie były związane bezpośrednio z dziennikarstwem. Mężczyzna był założycielem bloga. Pod pseudonimem Brown Moses skupił się na analizowaniu zdjęć i nagrań wideo z konfliktu w Syrii. Szczegółowe i rzetelne informacje, które dostarczał swoim odbiorcom, sprawiły, że zyskał szerokie uznanie w międzynarodowej społeczności. Dodatkowo, Higgins jest samoukiem w dziedzinie analizy danych przy pomocy otwartych źródeł. To właśnie on odkrył ich potencjał do prowadzenia dziennikarstwa śledczego.
Założenie BellingCat
BellingCat, pod przewodnictwem Elliota Higginsa, istnieje od 2014 roku. Początkowo organizację tworzyła grupa analityków i dziennikarzy śledczych, którzy swoje prace bazowali głównie na otwartych źródłach. Ich tematyka skupiała się na szerokiej analizie dotyczącej konfliktów zbrojnych oraz przestępstw wojennych i politycznych.
Pierwszym z większych badań BellingCat było śledztwo MH17. Dziennikarze zagłębili się w sprawę zestrzelenia samolotu pasażerskiego MH17, lecącego nad Ukrainą w lipcu 2014 roku. Organizacja rozpoznała jednostki wojska rosyjskiego, które były zaangażowane w przewóz wyrzutni, która zestrzeliła malezyjski samolot.
BellingCat odegrało kluczową rolę, także podczas ataków chemicznych w Syrii. Dzięki analizie danych, organizacji udało się ustalić miejsca ataków. Ponadto zidentyfikowali rodzaje broni i osoby odpowiedzialne za te zbrodnie.
Kilka ciekawostek
Bez wątpienia BellingCat to znak rozpoznawczy Elliota Higginsa. Co warto wiedzieć na temat organizacji?
Po pierwsze spółka działa non-profit, co oznacza, że jej celem nie jest generowanie zysków dla właścicieli. Spółka finansuje swoje działania za pomocą darowizn. Ponadto, ich źródłem utrzymania jest także sprzedaż warsztatów i szkoleń z zakresu OSINT.
Ciekawa jest także nazwa organizacji. BellingCat pochodzi od bajki Ezopa, o podobnej nazwie „Belling the Cat”, co dokładnie oznacza „zadzwonić kota”. W kreskówce myszy starają się założyć na kota dzwonek, dzięki któremu będą mogły usłyszeć, kiedy się zbliża. Czytelnicy spekulują, że podobnie sprawa ma się w organizacji. Dziennikarze, starają się zawiesić dzwonek, na nieuczciwych ludziach i organizacjach, aby odkryć ich działania.
BellingCat posiada również szerokie grono współprac. Organizacja dostarcza materiały, dane i analizy do wielu gigantów medialnych. Na tej liście znajdują się takie firmy, jak: BBC, Der Spiegel, czy New York Times.
W 2021, w Polsce, roku została wydana książka, która nosi tytuł „We Are Bellingcat: An Intelligence Agency for the People”. Jej autorem jest sam Elliot Higgins. Mężczyzna opisał w niej całą historię swojej organizacji. Dodatkowo możemy poznać metody działania, jakimi posługują się dziennikarze, należący do spółki oraz śledztwa, które przeprowadziła.
Zbieranie informacji
Organizacja wykorzystuje różnorodne techniki dziennikarstwa śledczego, które opierają się na otwartych źródłach. Dziennikarze intensywnie korzystają z mediów społecznościowych, gdzie na platformach takich jak Twitter, Tiktok czy Youtube, analizują przekazane przez użytkowników materiały. Ponadto pracownicy chętnie sięgają do publicznych baz danych, dzięki czemu docierają do rejestrów statków czy lotów, a także poznają dodatkowe informacje na temat podejrzanych osób. Pomocne w pracy organizacji są także archiwa internetowe, takie jak Wayback Machine. Za ich pośrednictwem dziennikarze są w stanie znaleźć zmienione, bądź usunięte strony internetowe.
Należy jednak pamiętać, że ten szeroki i rzetelny research jest zawdzięczany dziennikarzom śledczym, którzy na co dzień pracują dla organizacji. Ich dokładna analiza i weryfikacja, sprawia, że spółka cieszy się tak wielkim szacunkiem na rynku.