Ecosia – nietypowa wyszukiwarka chroniąca lasy deszczowe

Jagoda Rycharska

, Wyszukiwarki

Czy można chronić lasy podczas codziennego przeszukiwania sieci Internet? Ależ tak! jest to możliwe dzięki wyszukiwarce Ecosia. Jej twórcy min. 80% dochodów uzyskanych z linków sponsorowanych przekazują na ochronę lasów deszczowych.

 

Niesamowite przedsięwzięcie

Dzięki działalności twórców wyszukiwarki i jej ponad 2 milionowej rzeszy użytkowników coraz więcej sadzonych jest drzew. Dotąd zasadzono ich ponad 4 333 300. Ostatnio sadzone były na terenie Burkina Faso. Ja piszą na stronie informacyjnej twórcy Ecosia, to nie jest tylko samo sadzenie drzew, jest to odrodzenie się miejsc suszy. Dzięki takiej działalności pojawiają się na danych terenach woda, roślinność i zwierzęta. Odrodzenie się ziemi prowadzi również do osadnictwa, rozwoju społecznego oraz nowych miejsc pracy. Twórcy wyszukiwarki planują do 2020 roku zasadzić  miliard drzew. O realizacji tego niesamowitego zadania można poczytać więcej na blogu http://blog.ecosia.org/.

Właściciele wyszukiwarki Ecosia starają się być przejrzyści w swoich działaniach. Comiesięczne wpływy wraz z raportami biznesowymi udostępniają  każdemu zainteresowanemu poprzez narzędzie Dropbox – znajdziesz je poprzez adres https://info.ecosia.org/.

 

Ecosia

Powstała w 2009 roku, założona została przez małą kreatywną grupę ludzi połączonych w przedsiębiorstwo społeczne. Firma społeczna obecnie ciągle się rozrasta i ma zasięg międzynarodowy.  Siedziba firmy mieści się w Berlinie, a wyszukiwarka Ecosia to nie jedyne narzędzie wykreowane przez tę firmę m.in. przedsiębiorstwo stworzyło usługi EcoLinks i EcoAds. Ecosia została uwierzytelniona w 2014 roku przez certyfikat B Corporation.

 

Wyszukiwarka

Jest to klasyczna wyszukiwarka, o popularnym wyglądzie interfejsu. Wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie proste poprzez główne okienko wyszukiwawcze, następnie możliwa jest selekcja wyników wyszukiwawczych do: zdjęć, materiałów video, wiadomości, map oraz wyników uzyskanych poprzez wyszukiwarkę Google. Dodatkowo wyszukiwarka oferuje swoim użytkownikom dwa filtry: język i region.

 

Ecosia

 

W prawym górnym rogu wyszukiwarki znajdują się: licznik wskazujący liczbę drzew, które pomogliśmy zasadzić wraz z innymi użytkownikami wyszukiwarki oraz panel dla użytkownika, umożliwiający m.in. zmianę ustawień (region, język, filtr treści dla dorosłych, wyniki wyszukiwania Ecosia/Google, nowe okno wyników wyszukiwania) lub pomoc oraz odnalezienie wszelkich przydatnych informacji.

Wyszukiwarka Ecosia jest dostępna na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych. Dla użytkowników przeglądarki Firefox dostępna jest wtyczka pozwalająca dodanie wyszukiwarki do przeglądarki.

 

Źródło:

https://info.ecosia.org
http://blog.ecosia.org/

Dodaj komentarz