Pamiętacie, że ponad rok temu – 1 grudnia 2015 roku – Mark Zucerberg i Priscilla Chan podali informację, że powołują inicjatywę Chan Zuckerberg Initiative (CZI)? Postanowili przekazać do niej 99 proc. swoich akcji portalu Facebook, by wspierać rozwój ludzkiego potencjału i promować równość w dziedzinach takich jak zdrowie, edukacja, badania naukowe i energia. Jak podkreślał Mark Zuckerberg: „Początkowo zajmiemy się indywidualnym nauczaniem, leczeniem chorób, łączeniem ludzi i budowaniem silnych społeczności.” I wszystko wskazuje, że póki co, mocno trzyma się obranej ścieżki.
Fundacja CZI przejęła właśnie pierwszą spółkę, którą chce ulepszyć. Ten serwis to serwis naukowy Meta, który służy do wymiany informacji o projektach badawczych między naukowcami. Suma przejęcia nie jest znana.
Meta to serwis, który od 2010 roku rozwija sztuczną inteligencję, by w sposób efektywny przeszukiwać badania naukowe. Szefowie Cori Bargmann i Brain Pinkerton podkreślili, że chcą stworzyć jeszcze bardziej wydajne i użyteczne dla społeczności naukowej narzędzie, które będzie oferowało narzędzia i przydatne funkcje zupełnie za darmo dla wszystkich naukowców. Podkreślają też, że to może mieć niebagatelne znaczenie i przyspieszyć postęp naukowy, który przybliży wszystkich bliżej upragnionego celu czyli wspierania nauki i technologii, która umożliwi leczenie, zapobieganie lub zarządzanie metodami zwalczania wszystkich chorób do końca tego stulecia
Meta zaprojektowana jest tak, by pomóc odnaleźć naukowcom najbardziej przydatne i trafne badania/wyniki/artykuły, które są im w danym momencie potrzebne. Nacisk ma być położony głównie na poprawienie działania algorytmu przeszukującego.
W czerwcu 2016 r. CZI sfinansowali działalność start-upu Andela, który zajmuje się szkoleniem programistów w krajach afrykańskich, a w zasadzie wyłuskiwanie wśród afrykańskich społeczeństw ludzi przejawiających talenty techniczne. Firma szkoli ich, a następnie daje im szansę pracy w instytucjach naukowo- badawczych.