Bielik AI to pierwszy polski model językowy (LLM), opracowany przez Fundację SpeakLash, współpracującą z Akademią Górniczo – Hutniczą. Do treningu sztucznej inteligencji wykorzystano dwa najszybsze w Polsce komputery, jakimi są: Athena i Helios, działające na krakowskiej AGH. Początkowo model był oparty na architekturze Mistral-7B. Model ten miał 7 miliardów parametrów – jednostek, które pomagają mu rozumieć i generować tekst. Kilka miesięcy później, powstała wersja Bielik 11B-v2, wersja, która zwiększa liczbę parametrów do 11 miliardów. To sprawia, że generowane odpowiedzi są bardziej złożone i naturalne.
Jakie znaczenie ma Bielik AI dla Polaków?
Pomimo, że polska wersja inteligentnego chatbota znacznie odstaje od innych znanych nam modeli, takich jak Gemini czy ChatGPT, możemy wierzyć, że w przyszłości jego możliwości zbliżą się do gigantów. Prowadzi to do uniezależnienia się Polaków od zagranicznych technologii, co z kolei wiąże się z bezpieczeństwem danych użytkowników. Ponadto, Bielik został opracowany specjalnie do generowania i przetwarzania tekstów w języku polskim. To sprawia, że wyróżnia się na tle innych, zagranicznych modeli, ponieważ znacznie lepiej rozumie i wyłapuje detale naszego języka. Powstanie polskiej wersji sztucznej inteligencji to także wsparcie dla firm i startupów. Dzięki Bielikowi polskie działalności mają dostęp do nowoczesnego narzędzia, które mogą wykorzystać w swoich usługach i produktach. Podobnie sprawa się ma w kontekście uczelni. Dzięki polskojęzycznemu modelowi AI, można dostosowywać go do specjalistycznych zastosowań, takich jak analiza języka medycznego czy prawniczego. Takie działania mogą przyczynić się do przyspieszenia badan w wielu dziedzinach.
Rozwój Bielika może mieć szczególne znaczenie dla Polaków, zwłaszcza jeśli twórcy wprowadzą model na rynki zagraniczne. Przyczyni się to do wzrostu popularności, a Polska stanie się ważnym graczem na arenie międzynarodowej w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Zastosowanie w praktyce
Model Bielik AI został zaprojektowany z myślą o generowaniu i przetwarzaniu treści w języku polskim, uwzględniając specyfikę i kontekst kulturowy. Sztuczna inteligencja wspomaga tworzenie różnych treści, takich jak raporty czy artykuły. Jego zastosowanie możemy znaleźć także podczas tłumaczenia tekstów na rodzimy język, zachowując niuanse językowe. Ponadto model wspiera procesy edukacyjne, pomaga w tworzeniu materiałów dydaktycznych i tworzeniu syntez i podsumowań treści. Może być również przydatny w udzielaniu odpowiedzi na pytania studentów oraz uczniów. Dodatkowo dzięki szerokiej obsłudze języka polskiego, Bielik AI może być wykorzystywany podczas tworzenia wirtualnych asystentów, poprawiając jakość interakcji z użytkownikami.
Dyskusje na temat modelu Bielik AI

Na platformie X, możemy natknąć się na wiele wpisów użytkowników w temacie polskiej sztucznej inteligencji. Na profilu Krzysztofa Majchrzyckiego, innowatora technologicznego i konsultanta ds. technologii biznesowych, widnieje wpis:
Brawo dla zespołu SpeakLeash | Spichlerz Academic Computer Centre CYFRONET AGH
Premier potwierdza: polski model AI Bielik już wspiera prezydencję w UE! Z oddolnej inicjatywy do narzędzia używanego przez rząd – polska myśl techniczna znów pokazuje swoją siłę! – pisze Krzysztof Majchrzycki
Ciekawymi informacjami na swoim profilu podzielił się Sebastian Kondracki, co-founder SpeakLeash i Bielika:
Co za dzień @Bielik_AI osiągnął imponujące wyniki w European LLM Leaderboard:
- 3 miejsce w zadaniach PL (średni wynik 0.66), pokonał większe modele
- Świetnie radzi sobie z DE (0.62) i CZ (0.60)
- Tłumaczenia EN-PL (BLEU: 21.93 PL, 28.32 PL) – pisze Sebastian Kondracki
Swoimi zdaniem podzielił się także premier Polski, a konto Kancelarii Premiera, umieściło na platformie X, jego wypowiedź:
Bardzo się cieszę, że prace nad polskim modelem językowym – Bielik – zapowiadają się tak obiecująco. Ten projekt podkreśla ogromny potencjał techniczny i intelektualny polskich kadr – naukowców i informatyków. – mówi premier
Swój wpis na platformie X, w temacie modelu Bielik AI, umieściła także Anna Wittenberg, dziennikarka WNP.PL oraz Dziennika Gazety Prawnej:
Nad modelem Bielik AI pracowało za darmo 3 tys. entuzjastów sztucznej inteligencji. Teraz jego twórcy chcą sięgnąć po europejskie rynki. Pierwsze na liście znalazły się Niemcy – polski model ma znaleźć zastosowanie w tamtejszym biznesie. – pisze Anna Wittenberg
Gdzie można przetestować model polskiego AI?
Bielik AI jest dostępny dla wszystkich na platformie Hugging Face. Na podanej stronie można go przetestować i sprawdzić jak radzi sobie z różnymi zadaniami.
Polskojęzyczny model AI to ważny krok w rozwoju sztucznej inteligencji w naszym kraju. Pokazuje to, że możemy tworzyć nowoczesną technologie, która być może kiedyś będzie liczyć się ze znanymi nam do tej pory gigantami. Jeśli Bielik dalej będzie się rozwijał w tym tempie, może stać się realną alternatywą dla globalnych modeli, wspierając polskie firmy, edukację i administrację. Czas pokaże, czy będzie to tylko ciekawostka, czy początek nowej technologicznej ery w Polsce.
Jeśli chcesz zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie wykorzystania AI w pracy badawczej i analizie informacji, zapraszamy do udziału w otwartym szkoleniu „AI w researchu” organizowanym przez Infobrokerska.pl. Szczegóły i zapisy znajdziesz na stronie: https://infobrokerska.pl/ai-w-researchu-szkolenie-otwarte/
