6 najlepszych metawyszukiwarek czyli jak przeszukać kilka miejsc na raz

Marta Dzienkiewicz

, Wyszukiwarki

Metawyszukiwarka to nic innego jak program lub strona, która przeszukuje na raz kilka serwisów wyszukiwawczych. Dzięki temu w jednym miejscu, przy wykorzystaniu jednego interfejsu, otrzymujemy wyniki z kilku miejsc.

Wiadomo – żadna wyszukiwarka nie obejmuje całej sieci, więc jest spora szansa, że każda z nich udzieli różnych odpowiedzi na to samo zapytanie. Oczywiście utopią jest marzenie, że pokaże zupełnie inne adresy niż np. Google, ale bywa, że do pierwszej dziesiątki wyników trafi link, którego nie znaliśmy wcześniej. Oczywiście automatycznie usuwane ewentualne duble.

multiwyszukiwarka

Świat metawyszukiwarek ciągle się zmienia. Jedne istnieją w sieci, ale nie rozwijane odstraszają datą ostatniej aktualizacji. Inne zmieniają nazwy i adresy. Część zupełnie znikaja i powoli się o nich zapomina. Metawyszukiwarki nigdy nie zdobyły dużej popularności. Może trudno im wygrać konkurencyjną walkę z gigantem, ale mimo tego mają wiernych fanów, a w sieci regularnie pojawiają się nowe projekty z tej grupy.
Dzisiaj punkt ciężkości przesuwa się raczej w stronę metawyszukiwarek tematycznych, zwanych potocznie „porównywarkami” – te umożliwiają wyszukanie i porównanie wielu ofert różnych sprzedawców internetowych. To serwisy typu ceneo.pl czy skapiec.pl, ostatnio popularne są „travel metasearch engines”, które pomogą zarezerwować np. lot czy pokój w hotelu.

Lista poniżej to typowe metawyszukiwarki, dzięki którym w jednym oknie widzimy wyniki z kilku innych wyszukiwarek. Są głównie anglojęzyczne i to ten obszar językowy jest przede wszystkim przeszukiwany. Poza jednym wyjątkiem nie ma takiej, która byłaby dedykowana specjalnie zasobom polskojęzycznym.

Dogpile

Łączy wyniki Google, Yahoo!, Yandex i kilku innych wyszukiwarek, zwłaszcza tych dedykowanych plikom video i audio. Umożliwia wyszukiwanie w całej sieci oraz w obrazach, materiałach video, newsach. Oferuje wyszukiwanie informacji lokalnych oraz osób , szkoda że tylko na terenie USA. Daje możliwość wyszukiwania zaawansowanego: z wszystkimi słowami, dokładnej frazy, wykluczenia słowa bądź frazy, oraz wyeliminowania bądź zawężenia do konkretnej domeny. Można także ograniczyć wyniki do jednego z 10 języków (polskiego niestety nie ma).Działa dość długo, bo od 1996 r. Ciekawostką jest nazwa wyszukiwarki, zaczerpnięta z gry rugby, gdzie gracze tworzą stos nakładając się jeden na drugiego. Dogpile – jak zapewniają twórcy – robi dokładnie to samo, układa wszystkie dostępne wyniki w jednym miejscu.

Yippy

Twórcy kładą nacisk na dwa elementy ważne według nich dla współczesnego internauty. Po pierwsze Yippy ma być przyjazna rodzinie. Eliminowane są treści takie jak pornografia, gry, treści seksualne oraz produkty czy poglądy, które mogłyby być uznane za antysemickie, antychrześcijańskie, konserwatywne i antyamerykańskie. Po drugie chroni prywatność użytkowników (żadne metadane nie są przechowywane, tak jak i historia wyszukiwania). Oferuje ciekawe rozwiązanie – zamiast dostarczania milionów wyników w postaci jednej długiej listy, grupuje podobne wyniki razem w “chmury”: dziedzinową (tematyczną), źródłową (pokazuje liczbę wyników z konkretnego adresu), wg. domeny i czasu, kiedy się informacja w sieci pojawiła. Możliwe jest wyszukiwanie w całej sieci, zdjęciach, blogach bądź wikipedii. Ciekawe są projekty specjalne, np. wyszukiwarka dedykowana dziełom Szekspira http://shakespeare.yippy.com czy działalności Benjamina Franklina http://ben.yippy.com.

Ixquick

Jedyna multiwyszukiwarka posiadająca także interfejs polski. Jest dostępna także w innych językach m.in.: chińskim, angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim, portugalskim, hiszpańskim, szweckim, a nawet tureckim czy koreańskim. Łącznie wyszukuje w 18 językach. Każda wersja językowa uwzględnia w wyszukiwaniu lokalne wyszukiwarki (o ile istnieją). przyznaje każdej stronie jedną gwiazdkę za każdą wyszukiwarkę, która umieściła ją w pierwszej dziesiątce swoich wyników. Pięć gwiazdek oznacza, że pięć wyszukiwarek oceniło stronę tak samo. Ixquick nie gromadzi ani nie udostępnia żadnych informacji osobistych. Mechanizm Oferuje szerokie możliwości spersonalizowania ustawień wyszukiwania.

Qrobe

Metawyszukiwarka oparta na Google, Bing i Ask. Qrobe ma swój własny zestaw poleceń do zawężania wyszukiwania (podobnie jak wyszukiwarka Duckduckgo). Umożliwia udostępnianie linku przez portale społecznościowe bezpośrednio z listy wyszukiwania oraz zapisanie ich w zakładkach. Możemy także skrócić link i przetłumaczyć całą stronę bez opuszczania listy wyników. Niektóre wyniki są opatrzone także oceną WOT (Web of Trust) – internauci nadają stopień wiarygodności stronom internetowym. Możemy wyszukiwać w całej sieci, zdjęciach i wiadomościach.

Thiv

Młoda, bo działająca od 2013 r. wyszukiwarka tworzona w Austrialii. Przejrzysty layout prezentuje wyniki pogrupowane w grupy: sieć, obrazki, video. Wykorzystuje „zero-click answers” czyli możemy odczytać informacje z listy wyników bez opuszczania wyszukiwarki. To ciekawe rozwiązanie widać w sekcjach: summary i facts – do obu informacje zasysane są jednakz Wikipedii, więc trzeba co do nich zachować należytą rozwagę.

Zeekly – Private & Secure Web Search

Wyszukiwarka zaczęła działać 1 sierpnia 2013 r. Jak napisali twórcy, to bezpośredni skutek rewelacji dotyczących NSA i historii Edwarda Snowdena. Pewnie dlatego już w nazwie mamy „private & secure web search”. Działa w bezpiecznym środowisku, które chroni prywatność internauty. Wykorzystuje dane pochodzące z różnych źródeł m.in. Google, Yahoo, Bing, Amazon, YouTube, iTunes. Możemy dzięki niej wyszukiwać w całej sieci, wśród obrazków, materiałów video, blogów, plików pdf, także w słownikach i na Wikipedii. Ułatwia wyszukiwanie w portalach Amazon, eBay i uTunes. Umozliwia wyszukiwanie po słowie kluczowym, konkretnej frazie oraz w konkretnej domenie. Pozwala wyeliminować zarówno słowa, jak i domenę. Oferuje miejsce dla dziennikarzy obywatelskich, którzy mogą publikować swoje artykuły na dedykowanej podstronie.

Dodaj komentarz